top of page

JURY

...czyli kto za tym stoi.

REGULAMIN

...czyli jak grać, by wygrać.​

NAGRODY

...czyli o zdobywaniu Szczytów!

O KONKURSIE

...czyli czym są Szczyty Grozy i o co w ogóle w tym wszystkim chodzi?​

SZCZYTY GROZY

GÓRSKI KONKURS LITERACKI

o konkursie
O KONKURSIE SZCZYTY GROZY
Konkurs na straszne opowiadanie górskie kierowany jest do początkujących literatów, amatorów grozy w sztuce, miłośników gór, sympatyków PTTK i schronisk górskich, do turystów i mieszkańców górskich miejscowości - słowem, do wszystkich, którym nieobce są dwa hasła: góry i groza. Czekamy na teksty o tematyce górskiej oraz stylistyce i estetyce grozy literackiej z naciskiem na tradycyjną fantastykę. Mile widziane elementy baśniowe i nadprzyrodzone, horror, nastrój nierealności i tajemniczości, nawiązania do demonologii, wierzeń ludowych etc. W debiutanckiej edycji konkursu przewidujemy nagrodę specjalną za opowiadanie o Duchu Gór.

 

Skąd pomysł na „Szczyty Grozy”?
Pomysłodawcą i organizatorką konkursu jest Marta Roho – literaturoznawca z Poznania, pracownik jednego z najpiękniejszych schronisk górskich w Sudetach, miłośniczka estetyki grozy w sztuce. Jesienna aura, długie wieczory i górskie klimaty sprzyjają czytaniu, pisaniu i rozmyślaniom… Pomysł zorganizowania konkursu literackiego zrodził się podczas spaceru po Górach Stołowych – miejscu o zachwycających walorach przyrodniczych i niesamowitym, magicznym uroku. Krajobrazy pobudzające wyobraźnię zainspirowały fantazje, pomysły literackie, wdarły się gdzieś w głębsze pokłady świadomości. Tajemniczość, wręcz nierealność tego, co można zobaczyć i poczuć na szlakach, prowokują do powrotu do korzeni, pochylenia się nad opowieściami pełnymi magii, nadprzyrodzonych mocy i ludowych wierzeń. Estetyka grozy idealnie wpasowuje się w baśnie i legendy, tworząc z nich opowieści zdecydowanie nie dla małych dzieci… Tajemnice, straszne opowieści, historie o rzuconych klątwach i pradawnych mocach aż proszą się o swoje wyjątkowe miejsce i szczególne zainteresowanie. Jesienno-zimowa aura, jak żadna inna, sprzyja bajaniu o mrocznych i tajemniczych, górskich okolicach… 

jury
JURY KONKURSOWE
​Konkursowe jury to artystyczne dusze i gorące głowy, ludzie związani z górami i z literaturą, ciągle w drodze, zawsze w poszukiwaniu przygód i inspiracji…

Marta Roho (przewodnicząca) – literaturoznawca z dużą słabością do podróży, miłośniczka horroru, fantastyki i estetyki grozy w sztuce; pomysłodawca i organizator konkursu 

Anna Sikorska – kobieta na szlaku; bibliotekarz, przewodnik sudecki, kierownik górskiego schroniska PTTK "Na Szczelińcu" w Górach Stołowych; miłośniczka gór, literatury i fotografii

 

Bartek Regulski – człowiek o wielu talentach, wesołym usposobieniu i mrocznej naturze; pracownik najstarszego schroniska górskiego w Polsce; miłośnik dobrej literatury i bibliofil  

nagrody
NAGRODY

1. miejsce - weekend w schronisku górskim na szczycie Szczelińca Wielkiego w Górach Stołowych (schronisko PTTK "Na Szczelińcu"): 2 noclegi z wyżywieniem dla zwycięzcy i osoby towarzyszącej!

2. miejsce - doba w schronisku górskim na szczycie Szczelińca Wielkiego w Górach Stołowych (schronisko PTTK "Na Szczelińcu"): 1 nocleg z wyżywieniem dla zwycięzcy i osoby towarzyszącej!

nagroda specjalna za Ducha Gór - obiad a szczycie Szczelińca Wielkiego w Górach Stołowych (Kuchnia Schroniskowa, schronisko PTTK "Na Szczelińcu") oraz wycieczka z licencjonowanym przewodnikiem sudeckim po masywie Szczelińca Wielkiego dla zwycięzcy i osoby towarzyszącej!

UWAGA! WALCZYMY O SŁAWĘ - PLANOWANE WYDANIE TOMIKU Z NAJLEPSZYMI OPOWIADANIAMI KONKURSOWYMI!

regulamin
REGULAMIN KONKURSU
REGULAMIN 1. EDYCJI KONKURSU „SZCZYTY GROZY”
  1. Organizatorem konkursu pt. „Szczyty Grozy” jest Marta Rochowiak.

  2. Współorganizatorem 1. edycji konkursu oraz fundatorem nagród jest schronisko PTTK "Na Szczelińcu" (MPS Maciej Sokołowski). W trakcie trwania konkursu możliwe jest zwiększenie puli nagród oraz poszerzenie grona fundatorów.

  3. Uczestnikiem konkursu może być każdy, pod warunkiem ukończenia 18. roku życia lub, w przypadku małoletniości, posiadania pisemnej zgody rodzica/opiekuna na uczestnictwo w konkursie.

  4. Uczestnikiem konkursu nie może być członek jury ani jego organizator. Konkurs nie jest także dedykowany autorom rozpoznawalnym, zawodowo zajmującym się pisarstwem.

  5. Uczestnik konkursu nadsyła tekst o objętości do 9000 znaków ze spacjami, który nie był dotąd publikowany (do dnia 01. 02. 2017 r.) na adres e-mail szczytygrozy@gmail.com. W tytule wiadomości należy wpisać „konkurs SG1” oraz swoje imię i nazwisko lub pseudonim artystyczny.

  6. Termin nadsyłania tekstów upływa 14. 02. 2017 r.

  7. Nadesłane prace ocenia jury w składzie: Marta Rochowiak (przewodnicząca), Anna Sikorska, Bartosz Regulski.

  8. Nadesłane teksty mają mieć krótką formę prozatorską (opowiadanie, nowela, baśń, etc.), wymagana jest stylistyka i estetyka grozy literackiej.

  9. Nagrodą za zajęcie 1. miejsca w konkursie jest weekend (dwa noclegi i wyżywienie) dla dwóch osób w schronisku PTTK „Na Szczelińcu”. Jury przyznaje także nagrodę za zajęcie 2. miejsca oraz wyróżnienie w postaci nagrody-niespodzianki.

  10. Organizator zastrzega sobie prawo do publikacji otrzymanych tekstów w ramach wyróżnienia w konkursie oraz do wydania ich w postaci zwartego wydawnictwa.

  11. Jurorzy zastrzegają sobie prawo do nieprzyznania nagród i wyróżnień.

  12. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas posiedzenia jury w dniu 14. 03. 2017 r., a ogłoszenie wyników - 15.03.2017 r.

  13. Prawa autorskie: Uczestnik konkursu oświadcza, że zgłoszona do konkursu praca stanowi jego oryginalne dzieło i nie narusza przepisów prawa ani prawem chronionych dóbr osób trzecich, a Uczestnik konkursu jest w pełni uprawniony do zgłoszenia pracy konkursowej oraz do zezwolenia na jej wykorzystanie przez Organizatora. Uczestnik konkursu wyraża zgodę na wykorzystanie zgłoszonej do konkursu pracy w celach marketingowych oraz na jej publikację. Uczestnik konkursu oświadcza, że poprzez udział w konkursie nieodpłatnie przenosi na Organizatora wszelkie autorskie prawa majątkowe do zgłoszonej do konkursu pracy na wszystkich polach eksploatacji, o których mowa w art. 50 ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tj. Dz. U. z 2006 r., Nr 90, poz. 631 z późn. zm.).

  14. W sprawach nieujętych w regulaminie decyduje Organizator. Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie.

Zgłoszenie tekstu do konkursu jest równoznaczne z udzieleniem Organizatorowi upoważnienia do przetwarzania danych osobowych na potrzeby konkursu, w tym do podania do publicznej wiadomości imion, nazwisk i pseudonimów laureatów konkursu. Przystąpienie do konkursu jest równoznaczne z zaakceptowaniem przez Uczestnika niniejszego regulaminu. Uczestnik zobowiązuje się do przestrzegania określonych w regulaminie zasad, jak również potwierdza, iż spełnia wszystkie warunki, które uprawniają go do udziału w konkursie.

patronat honorowy
współorganizator
patroni medialni

LAUREACI

...czyli wyniki konkursu!

laureaci

I miejsce: Dagmara Adwentowska - opowiadanie pt. „Pleń”

II miejsce: Bartosz Zugaj - opowiadanie pt. "Czarny Kocioł"

nagroda specjalna za opowiadanie o Duchu Gór: Maciej Knopkiewicz - opowiadanie pt. „Magiczny napój”

GRATULUJEMY laureatom, dziękujemy wszystkim autorom za nadesłane teksty. Zwycięzców prosimy o kontakt w celu odbioru nagród.

bottom of page